Menu

Jak opanować stres przed ślubem?

Przedślubny stres, można go uniknąć?

Nerwy przed ślubem

Z najnowszych badań wynika, że stres przed ślubem dotyka 98% Zaręczonych Par. Jeśli więc czytasz ten wpis, bo zastanawiasz się, skąd biorą się zdenerwowanie i niepokój, które Ci czasem towarzyszą gdy myślisz o swoim ślubie, to na wstępie Cię uspokoimy- to całkiem normalne. Powodów do stresu przed ślubem jest nieskończenie wiele. Czasem już na samym początków przygotowań, na przykład przy wyborze papeterii ślubnej okazuje się, że Ty chcesz coś innego niż Twój partner. Wydawałoby się, że to zwykła różnica zdań, podobnie jak wybór filmu na wieczór, na pewno znajdziecie kompromis… Odkładacie więc tę decyzję na później, a po kilku dniach problem rośnie, przecież miało być idealnie, to dla Ciebie takie ważne. Przychodzą natrętne myśli „skoro już teraz nie potrafimy być jednogłośni, to co będzie później”? Przed ślubem każdy problem jest większy niż w rzeczywistości, zazwyczaj dzieje się tak, bo myślimy o zadowoleniu innych… Chcemy, by dla każdego gościa nasz ślub i wesele było idealne.

Stres przed ślubem, skąd najczęściej się bierze?

Stres przed ślubem

Uszczęśliwianie wszystkich, to jest sprawa, z którą każda przyszła Panna Młoda świadomie lub nieświadomie się zmierza. Prawdą jest, że w pełni zadowolić wszystkich jest rzeczą niewykonalną. W momencie, gdy w grę wchodzą różnice zdań mamy, taty, przyszłej teściowej, babci, cioci… i same nie wiecie na co postawić, dobrze jest mieć w takim momencie w pobliżu osobę neutralną, która Was naprowadzi i być może przypomni czego Wy chciałyście. Taką osobą może być konsultant ślubny, przyjaciółka. Taka osoba koniecznie musi być obecna również w dniu ślubu. Bardzo często goście z daleka przyjeżdżają wcześniej i oprócz towarzyszącego Wam stresu przed ślubem, macie na głowie jeszcze gości. Dlatego potrzebna jest wtedy osoba, która zadba by wszystko przebiegało zgodnie z ustalonym scenariuszem, która będzie miała pod kontrolą czas, która upewni się, że wszyscy wykonawcy weselni są na czas i wykonują swoją pracę. Przy okazji gości obecnych podczas przygotowań, taka osoba może się również przydać jako bufor ;).

Przedślubny stres, jak sobie z nim poradzić?

Jak pokonać stres przed ślubem?

Przygotujcie harmonogram działań, w którym szczegółowo określicie, kiedy, gdzie, które z Was załatwi daną formalność, sprecyzujecie i spiszcie wszystkie zadania, które macie do zrealizowania w ramach przedślubnych przygotowań. Zaangażujcie rodzinę i przyjaciół, określcie jednak dokładnie kto, za co odpowiada, określcie termin i upewnijcie się, że zadanie zostało wykonane i możecie je skreślić ze swojej przedślubnej listy. Pamiętajcie jednak, że jeśli jesteście naprawdę zajęci, a rozłożenie zadań na członków rodziny i przyjaciół będzie dużym obciążeniem dla nich, pomyślcie o tym, czy nie zatrudnić konsultanta ślubnego. Zaangażowanie w pomoc przed ślubem bliskich sprawi im przyjemność, jednak obłożenie ich zbyt dużą ilością obowiązków może być dla nich niekomfortowe, a w przyszłości wspomnienia związane z Waszym ślubem mogą być nieprzyjemne.

Stres przed ślubem, jak z nim walczyć?

Stres przed weselem

Możemy postarać się, by ten stres nas napędzał do działania. Nie każdy stres jest „złym stresem”, czasem może ciągnąć nas do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów, nie możemy tylko pozwolić, by stres przejął nad nami kontrolę. Dopóki panujemy nad stresem, nie musimy z nim walczyć. Jeśli jednak stres zaczyna nas przerastać, musimy nad nim zapanować. Jakakolwiek aktywność fizyczna, czy to będzie spacer z psem, joga, bieganie, nie ma znaczenie, ważne by sprawiała Wam przyjemność, a negatywne emocje skutecznie opuściły Wasze ciało. Podziała również rozmowa, przedstawienie komuś swoich obaw, komuś, komu nie towarzyszy przedślubny stres i będzie potrafił spojrzeć na dany problem obiektywnie. Podczas gdy decydujecie się na planowanie ślubu, nie zwalniając tempa dotychczasowego życia, trudno jest o chwilę dla siebie… Warto jednak wpisać czas tylko dla siebie do swojego kalendarza, czasem pół godziny dziennie czasu tylko dla siebie może uratować nas przed niepotrzebnym, kilkugodzinnym stresem.

Co na stres przed ślubem radzą psycholodzy?

Jak poradzić sobie ze stresem przed ślubem?

Tydzień przed ślubem należy zapewnić sobie chwilę spokoju i skupienia i wyobrazić sobie swój dzień ślubu. Przeanalizować go minuta po minucie, począwszy od porannych przygotowań, do końca przyjęcia weselnego. Należy wziąć pod uwagę możliwe sytuacje niespodziewane i wymyślić dla nich rozwiązania. Dopuścić do siebie myśli, że może pójść coś „nie tak”, ale to nie może Wam zniszczyć Waszego wymarzonego dnia. To właśnie idealna wizja ślubu sprawia, że tak się stresujemy, paraliżuje nas strach, że nie będzie tak, jak sobie wymarzyłyśmy. Takie przeanalizowanie całego dnia da nam spokój, zapewni nas, że jesteśmy gotowe na ewentualne niechciane niespodzianki w dniu ślubu, bo przecież mamy na nie przygotowane rozwiązania.

Noc przed ślubem, jak ją przespać?

Co na stres przed ślubem?

O to, by przespać noc przed ślubem musimy zadbać już od samego rana. Dzień przed ślubem musimy dać sobie wolne od wszelkich obowiązków. Nie możemy sobie pozwolić, by chociażby stresująca sytuacja w pracy pogłębiła nasz stres przed ślubem. Musimy jednak czymś się zająć, by przygotować organizm na dobrej jakości, regenerujący sen. Aktywność fizyczna zmęczy ciało i uwolni umysł od niechcianych emocji. Cały dzień musimy jeść lekkostrawnie, by w nocy nie dokuczał nam ból brzucha, który zaburzy nam sen. Przygotujmy napar z melisy dwie godziny przed snem oraz relaksującą kąpiel (oby nie była zbyt ciepła, taka podniesie nam ciśnienie, a wtedy będziemy bardziej podatne na stres). Otoczmy się bliskimi osobami, przy których czujemy się swobodnie i bezpiecznie, upewnijmy się, że będziemy miały dobre warunki do snu. Każda z nas zna swój organizm, zadbajmy więc o to, by przez całą dobę przed ślubem słuchać swojego organizmu i zapewnić sobie odpowiednią dawkę relaksu i regeneracji.